Bezpieczeństwo wewnętrzne studia stacjonarne pierwszego stopnia


W mocy od: 15 maja 2024

Zasady kwalifikacji

Zasady rekrutacji na studia

Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i uwzględnia sumę punktów uzyskanych przez kandydata. Zakwalifikowane do przyjęcia są osoby, które uzyskały kolejno największą sumę punktów, w liczbie zgodnej z limitem przyjęć. W przypadku większej liczby kandydatów z taką samą liczbą punktów rankingowych, plasujących się na granicy limitu przyjęć, stosuje się dodatkowe kryterium, polegające na przeliczeniu średniej punktów rankingowych, przyznanych za wszystkie przedmioty na świadectwie maturalnym, dojrzałości lub świadectwach równoważnych. Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia zobowiązani są do wprowadzenia na swoje konto w systemie IRK skanów dokumentów, o których mowa w Informatorze dla kandydatów na studia 2024/2025, w rozdziale Wymagane dokumenty. Niewprowadzenie skanów dokumentów w terminie do siedmiu dni od daty ogłoszenia listy rankingowej kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia skutkować będzie wydaniem decyzji o odmowie przyjęcia na studia.

Etapy postępowania kwalifikacyjnego

Etap I – ocena stanu zdrowia - zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim, wydanym przez lekarza specjalistę medycyny pracy lub lekarza uprawnionego do przeprowadzania badań profilaktycznych. Odpowiedni stan zdrowia, potwierdzony okazanym zaświadczeniem, jest warunkiem dopuszczenia kandydata do drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego.

Etap II – egzamin wstępny sprawdzający sprawność fizyczną obejmujący sprawdzian praktyczny z pokonania toru sprawnościowego – kandydat może uzyskać maksymalnie 50 punktów.

Etap III – przyznanie punktów za średnią uzyskaną na egzaminie maturalnym lub egzaminie dojrzałości, na zasadach określonych w Informatorze dla kandydatów na studia 2024/2025w rozdziale Punkty za maturę lub świadectwo.

Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego przyjmowani są w pierwszej kolejności z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, pod warunkiem wprowadzenia do IRK w terminie do dnia zakończenia rejestracji skanów odpowiednich dokumentów.

Egzamin wstępny sprawdzający sprawność fizyczną

Egzamin wstępny sprawdzający sprawność fizyczną obejmuje sprawdziany praktyczne z pokonania toru sprawnościowego- opis sprawdzianu znajduje się Informatorze dla kandydatów na studia 2024/2025

Punkty dodatkowe

Kandydaci – laureaci zawodów „Sprawnościowy tor przeszkód” o Puchar JM Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, mogą zostać zwolnieni z egzaminu sprawnościowego oraz otrzymują maksymalną liczbę 50 punktów, pod warunkiem wprowadzenia do IRK w terminie do dnia zakończenia rejestracji skanów odpowiednich dokumentów. Ważność wyników wynosi 2 lata.

Kandydaci posiadający wysokie kwalifikacje sportowe, tj. legitymujący się minimum III klasą sportową lub uczestniczący w grach zespołowych na poziomie centralnym, mogą zostać zwolnieni z egzaminu sprawnościowego oraz otrzymują maksymalną liczbę 50 punktów, pod warunkiem wprowadzenia do IRK w terminie do dnia zakończenia rejestracji skanów zaświadczeń potwierdzających w/w osiągniecia wydanych przez polski związek sportowy lub inny równorzędny zatwierdzony przez narodową organizację olimpijską.

Kandydaci będący funkcjonariuszami lub pracownikami organów i instytucji ochrony bezpieczeństwa publicznego, mogą zostać zwolnieni z egzaminu sprawnościowego oraz otrzymują maksymalną liczbę 50 punktów, pod warunkiem wprowadzenia do IRK w terminie do dnia zakończenia rejestracji skanów zaświadczeń o zatrudnieniu w w/w organach i/lub instytucjach lub świadectwa pracy potwierdzającego zatrudnienie w takich podmiotach.

W przypadku posiadania przez kandydata kilku uprawnień, punktów za te uprawnienia nie sumuje się. Kandydat może uzyskać punkty z tytułu jednego, wybranego przez siebie uprawnienia.